Jak zorganizować wywóz gruzu?


Decyzja o konieczności remontu domu czy też mieszkania wiąże się z wieloma trudnymi zadaniami. Jeśli to generalna przebudowa, to z pewnością nie wszystkie ściany pozostaną na swoim miejscu. Z dnia na dzień gruzu w postaci pustaków, ceramiki czy betonu będzie przybywać. Niestety, tego typu odpadów nie można po prostu zapakować do worka na śmieci i wrzucić do któregoś kontenera czy też postawić obok, aby śmieciarka je zabrała. Sytuacja w tym przypadku jest bardziej skomplikowana. Co więc można zrobić? Jak zorganizować wywóz gruzu? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w naszym artykule.

Co to jest gruz?

Myśląc o gruzie, w głowie mogą zacząć pojawiać się skojarzenia z potłuczonymi pustakami, rozdrobnionymi cegłami, dachówkami, a także i betonem. Jest to odpadowy materiał budowlany. Ze względu na to, że mogą znajdować się z nim substancje niebezpieczne i dla nas, i dla środowiska, należy zadbać o odpowiednie zutylizowanie zebranych śmieci. Co więcej, zostało to również zapisane w przepisach prawnych zawartych w dokumentach gminnych i miejskich. Wszystkie takie odpady nie mogą pojawić się w pojemnikach, do których wrzucamy śmieci komunalne. Co prawda co miesiąc płacimy za ich wywóz, jednak w tej kwocie nie ma uwzględnionego wywożenia czy też utylizacji gruzu. Dlatego trzeba zadbać o tę kwestię samodzielnie, aby w sposób legalny i zgodny z przepisami pozbyć się odpadów.

Rodzaje gruzu

Prawo budowlane przewidziało specjalny podział gruzu na trzy kategorie ze względu na zawarte materiały. Dzięki temu łatwiej będzie odpowiednio recyklingować odpady.

  • Grupa 1 - są to głównie fragmenty pokruszonego betonu lub też cegieł;
  • Grupa 2 – zmieszane odpady z grupy pierwszej. Oprócz betonu i cegieł mogą się tutaj znaleźć również folie, opakowania plastikowe, szkło, drewno, a także i butelki PET.
  • Grupa 3 – jest to połączenie śmieci z grupy pierwszej i drugiej. Dodatkowo mogą się tutaj znaleźć odpady poremontowe, styropian, a także wiadra po malowaniu i worki.

Jak zorganizować wywóz gruzu?

Biorąc pod uwagę wszystkie wyżej wymienione czynniki, można zacząć się zastanawiać, co więc trzeba zrobić, aby w pełni legalnie i w zgodzie ze środowiskiem wywieźć gruz? Istnieją dwa rozwiązania:

  1. Możemy spróbować samemu zająć się tym gruzem. Trzeba byłoby go zebrać, zabezpieczyć, a także zawieźć do PSZOK-u (Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych). Powinny być one praktycznie w każdej gminie na terenie Polski. Stworzono je po to, aby mieszkańcy mogli bezpłatnie zostawić tam odpady, również te budowlane. Minusem jest to, że tego typu miejsca mają określoną ilość materiałów, którą mogą przyjąć. Oznacza to, że w przypadku, kiedy przywieziemy za dużo odpadów, mogą nam tego wszystkiego nie przyjąć, przez co nie będzie wiadomo, co zrobić w takiej sytuacji.
  2. Drugim rozwiązaniem tej sytuacji jest zgłoszenie się do przedsiębiorstwa, które zajmuje się wywozem gruzu. Wynajęcie profesjonalnej firmy to gwarancja pozbycia się odpadów w bezpieczny sposób i zgodny z prawem. Takie marki posiadają rozbudowaną ofertę kontenerów, dzięki czemu bez problemu można wybrać odpowiednią pojemność dostosowaną do indywidualnych potrzeb. Co więcej, w wielu ofertach pojawia się również możliwość korzystania z worków big-bag na mniejszą ilość odpadów. Firmy zajmują się także i samym transportem kontenerów, dzięki specjalnym pojazdom. Wybierając to rozwiązanie, nie trzeba się o nic martwić, ponieważ wynajęte przedsiębiorstwo zajmie się wszystkim od początku do końca. Warto wiedzieć, że część firm posiada specjalne maszyny do recyklingu. Dzięki temu odzyskany produkt mogą odsprzedać innym przedsiębiorcom, zajmującym się m.in. tworzeniem fundamentów czy chodników.

Wydaje się, że lepszym i bardziej praktycznym rozwiązaniem dla każdego będzie wynajęcie profesjonalnej firmy, która na co dzień zajmuje się wywozem gruzu. Dzięki temu nie trzeba martwić się o to, co zrobić z odpadkami, a także jak je w bezpieczny sposób przetransportować do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

GruzBob.pl
Szczecin

600 600 559
biuro@gruz-bob.pl

Wiadomość została wysłana! Wkrótce się skontaktujemy.

Copyright © 2015 by Gruz bob. All rights reserved.

ul. 1 Maja 36, 71-627 Szczecin | woj. zachodniopomorskie
NIP: 9551872054 | tel.: 600600559 | email: biuro@gruz-bob.pl

Projekt i realizacja: Internet-media.pl