Jak zgodnie z prawem transportować materiały sypkie?


Wywóz wszelkiego rodzaju odpadów jest szczegółowo uregulowany prawnie zarówno pod kątem segregacji poszczególnych rodzajów śmieci, jak i ich transportu czy utylizacji. W tym artykule naszego bloga przyjrzymy się zasadom wywozu materiałów sypkich takich jak piach, torf czy popiół — zapraszamy!

Materiały sypkie – jak je transportować zgodnie z prawem?

Po pierwsze osoby prowadzące muszą stosować się oczywiście do ogólnych zasad dotyczących ruchu drogowego: przestrzegać ograniczenia prędkości, nie przekraczać ładowności pojazdu transportującego materiały sypkie i nie stwarzać zagrożenia dla pozostałych uczestników ruchu. Zgodnie z prawem, kierowca pojazdu powinien również zwrócić uwagę na to, aby nie utrudniać korzystania z drogi np. poprzez zasłanianie sygnalizacji świetlnej, co zdarza się szczególnie w przypadku dużych, nieodpowiednio zabezpieczonych ładunków.

Wywóz piasku i innych tego rodzaju surowców związany jest jednak z dodatkowymi obostrzeniami, do jakich powinna stosować się każda osoba kierująca pojazdem — niezależnie od tego, czy jest to pracownik firmy transportowej, czy osoba prywatna. Przepisy prawa jednoznacznie mówią o tym, jak powinien przebiegać bezpieczny dla wszystkich uczestników ruchu materiałów sypkich.

Po pierwsze piasek lub inny surowiec o tym charakterze powinien zostać umieszczony w szczelnej skrzyni transportowej, przez którą materiał sypki nie będzie miał możliwości przedostania się poza jego wnętrze. Po drugie, należy również zadbać o odpowiednie zabezpieczenie wierzchniej warstwy ładunku. Najlepiej do tego celu sprawdzi się specjalna plandeka lub inna zasłona. Całość powinno zostać dokładnie przymocowana do pojazdu, aby ochronić przed rozwianiem materiału w razie podmuchu wiatru.

Poza powyższymi, ustalonymi przez polskie prawo zasadami, transport surowców sypkich może odbywać się dobrowolnie. Należy jednak mieć zawsze na uwadze dobro innych uczestników ruchu, którzy na drodze chcą czuć się bezpiecznie. Przewóz tego rodzaju surowców, szczególnie w dużych ilościach warto powierzyć specjalistycznej firmie, która posiada na swoim wyposażeniu odpowiednie pojazdy oraz zabezpieczenia, które zapewnią maksimum bezpieczeństwa.

GruzBob.pl
Szczecin

600 600 559
biuro@gruz-bob.pl

Wiadomość została wysłana! Wkrótce się skontaktujemy.

Copyright © 2015 by Gruz bob. All rights reserved.

ul. 1 Maja 36, 71-627 Szczecin | woj. zachodniopomorskie
NIP: 9551872054 | tel.: 600600559 | email: biuro@gruz-bob.pl

Projekt i realizacja: Internet-media.pl