Jak segregować śmieci? Najważniejsze zasady


Do segregacji śmieci zobowiązani są nie tylko mieszkańcy domów i mieszkań, ale także wszystkie przedsiębiorstwa, w tym firmy budowlane, które muszą również prowadzić specjalną ewidencję odpadów. Więcej na temat tego, jak segregować śmieci, dowiedzą się Państwo w naszym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy! 

Dlaczego jesteśmy zobowiązani do segregowania odpadów? 

Pierwsza i bardziej praktyczna strona tego obowiązku dotyczy łatwości i szybkości przekazania wyrzucanych przez nas śmieci do dalszej obróbki. Inna kwestia, która powinna być ważna dla każdego z nas, to ekologia. Dzięki recyklingowi możliwe staje się nadanie nowego życia produktom, które w normalnych warunkach rozkładałyby się setki, a czasem nawet tysiące lat. W ten sposób pozostają w obiegu i nie zanieczyszczają planety, co pozytywnie wpływa na stan klimatu na całym świecie. Dlatego tak ważne jest, aby segregacja była prowadzona nie tylko na wysypiskach, ale także w naszych prywatnych domach, gdzie zużyte produkty trafiają do odpowiedniego kosza.

Segregacja odpadów śmieci krok po kroku

Najważniejszym elementem w segregacji odpadów jest oczywiście nasza wiedza na temat ich rodzajów. Wyróżniamy bowiem różne typy śmieci, które muszą pozostać oddzielone, aby następnie łatwiej i szybciej można było je przetworzyć lub poddać procesowi rozkładu.

Najczęściej występującymi aktualnie na całym świecie odpadami jest oczywiście tworzywo sztuczne, które powinno być umieszczane w pojemnikach o żółtym kolorze. Wrzucamy do nich plastikowe butelki i opakowania, reklamówki foliowe, kapsle, kartony po mleku czy opakowania po środkach czystości i kosmetykach. Za tworzywo sztuczne uważany jest również metal, dlatego w żółtym koszu powinny lądować także puszki, zakrętki od słoików, folia aluminiowa czy kapsle.

Kolejnym rodzajem odpadów jest papier, który należy wrzucać do koszy w niebieskim kolorze. Tekturowe i kartonowe opakowania, gazety, czasopisma, książki, zeszyty, torby papierowe czy ulotki – to przykładowe śmieci, które powinny się w nich znaleźć. Warto jednocześnie pamiętać, że magazyny oraz ulotki, które zostały wyposażone w specjalną folię, należy segregować w żółtym pojemniku – jest to bowiem odpad z zawartością tworzywa sztucznego, które rozkłada się zupełnie inaczej i znacznie dłużej od makulatury.

Kolejnym, nieco mniej popularnym odpadem jest szkło, dla którego stworzono kosze w zielonym kolorze. Szklane butelki, słoiki, opakowania po kosmetykach, żywności czy napojach – wszystkie tego rodzaju produkty powinny znaleźć się w zielonym pojemniku.

Wyróżniamy także odpady bio, czyli wszystkie produkty, które w naturalny sposób podlegają szybkiemu procesowi rozkładu. Śmieci bio to na przykład resztki po warzywach i owocach, a także trawa, gałęzie czy liście — wszystkie tego typu odpady powinny być segregowane w brązowych koszach. 

Ostatnim rodzajem śmieci są odpady zmieszane: nabiał, sery, jajka, mięso, ryby, odchody zwierząt, produkty higieniczne, fusy z herbaty i kawy, niedopałki papierosów, zbite naczynia, odzież, obuwie itd. - wszystkie powinny znaleźć się w pojemniku o czarnym kolorze.

Odpady budowalne – problematyczny rodzaj śmieci

Podobnie jak w przypadku odpadów, które powstają w naszych prywatnych domach, ten rodzaj śmieci również każdy z nas jest zobowiązany segregować. Gruz śmieci elektroniczne, meble, puszki po farbach, silikon, płytki i inne materiały budowalne to z pewnością niezwykle problematyczne produkty. Musimy jednak pamiętać, że segregowanie ich pomaga w przeprowadzeniu bezpiecznej i sprawnej utylizacji. Większość z nich może zostać także użyta ponownie, chroniąc środowisko naturalne przed nadmiernym zaśmiecaniem, trudnych do utylizacji materiałów. Istnieją oczywiście specjalne worki, które cechuje wysoka trwałość nawet w kontakcie z ostrymi przedmiotami, dzięki którym możemy samodzielnie segregować odpady, jednak najwygodniejszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie wynajęcie specjalnego kontenera na materiały budowlane.

Obowiązek ewidencji odpadów dla przedsiębiorstw

Kwestia, o której wspominaliśmy na początku naszego artykułu, dotyczy wszystkich firm, które wytwarzają produkty, produkty w opakowaniach lub wytwarzają odpady czy nimi gospodarują. Wszystkie te przedsiębiorstwa są zobowiązane do zarejestrowania się w Bazie Danych Odpadowych (BDO) oraz prowadzenia systematycznej ewidencji odpadów takich jak: komunalne osady ściekowe, zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny, pojazdy wycofane z eksploatacji, odpady niebezpieczne oraz odpady komunalne. Wpisy dotyczące ewidencji należy wykonywać na bieżąco, bez zbędnej zwłoki. Niezastosowanie się do wymogów określonych przez ustawodawcę na podstawie art. 180a Ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, podlega karze grzywny od 20 złotych aż do 5000 złotych. 

Dzięki temu rozwiązaniu BDO może skutecznie kontrolować, czy przedsiębiorcy faktycznie segregują i utylizują odpady w sposób zgodny z prawem, minimalizując jednocześnie ilość dzikich wysypisk, które zagrażają nie tylko środowiskowi, ale także każdemu z nas.

GruzBob.pl
Szczecin

600 600 559
biuro@gruz-bob.pl

Wiadomość została wysłana! Wkrótce się skontaktujemy.

Copyright © 2015 by Gruz bob. All rights reserved.

ul. 1 Maja 36, 71-627 Szczecin | woj. zachodniopomorskie
NIP: 9551872054 | tel.: 600600559 | email: biuro@gruz-bob.pl

Projekt i realizacja: Internet-media.pl