Co oznaczają symbole na plastikowych opakowaniach do żywności?


Choć świadomość konsumentów dotycząca ekologii wciąż rośnie, nadal najchętniej stosowanymi przez producentów materiałami do pakowania różnego rodzaju artykułów są tworzywa sztuczne. Dla wielu osób plastik to jeden materiał, jednak w rzeczywistości istnieje kilka jego rodzajów. Niektóre z nich są bezpieczne dla naszego zdrowia, a niektóre wręcz toksyczne. Jest to szczególnie ważne w przypadku pojemników na żywność, która ma bezpośredni kontakt z tworzywem, a następnie trafia do naszego żołądka. Dlatego tak istotne jest, aby znać i sprawdzać poszczególne symbole, jakie producenci umieszczają na swoich opakowaniach.

Gdzie znaleźć symbole na opakowaniach plastikowych?

Powinny one znajdować się w widocznym miejscu na pojemniku lub butelce — najczęściej jest to spód plastikowego opakowania. Symbole te zostają wytłoczone bezpośrednio na powierzchni pojemnika i często mają formę trójkąta utworzonego ze strzałek oraz cyfry.

Co oznaczają poszczególne symbole na opakowaniach na żywność?

Plastik plastikowi nierówny, dlatego warto zwrócić uwagę, iż istnieje kilka rodzajów tego surowca. To, co je łączy to fakt, że każdy z nich jest syntetycznym tworzywem sztucznym wytwarzanym z różnego rodzaju paliw kopalnianych — najczęściej ropy naftowej lub gazu ziemnego. W zależności od ilości zastosowanego surowca, opakowanie z niego stworzone będzie charakteryzowało się różnymi właściwościami, a co za tym idzie — także stopniem biodegradowalności, szkodliwości dla środowiska naturalnego, a także ludzkiego zdrowia. Sprawdźmy zatem, co oznaczają konkretne symbole na plastikowych opakowaniach na żywność.

PET/PETE/1 - symbole politereftalanu etylenu, czyli tworzywa dopuszczonego do kontaktu z żywnością. Wykorzystuje się go do produkcji opakowań żywności i napojów takich jak jogurty, wodę, napoje gazowane, olej, folię do pakowania czy koktajle. Czy plastik PET jest bezpieczny dla zdrowia? Wiele zależy od tego, w jakich warunkach jest przechowywany. Warto wiedzieć, że pod wpływem działania promieni UV zachodzą w nim reakcje chemiczne, które mogą prowadzić do wytwarzania się różnego rodzaju szkodliwych związków. Dlatego nie wolno przechowywać plastikowych opakowań w bezpośrednim kontakcie ze słońcem ani używać ich wielokrotnie. Choć jest tworzywem, które skutecznie wyparło szklane butelki i papierowe torby, nie pozostaje obojętny dla środowiska naturalnego. Jego biodegradacja może trwać nawet setki lat, szkodząc w tym czasie naturze i zdrowiu ludzi na całym świecie.

HDPE/2 - polietylen wysokiej gęstości, którego symbol oznacza bezpieczeństwo w kontakcie z żywnością. Jest on uważany za jednej z najbardziej bezpiecznych rodzajów plastików do produkcji różnego rodzaju opakowań na artykuły spożywcze, ale także zabawki dziecięce czy akcesoria medyczne. Charakteryzuje się znacznie większą gęstością i trwałością od plastiku PET, dlatego jest częściej poddawany recyklingowi, dzięki czemu jego szkodliwość dla planety jest niższa.

PVC/3 - symbole polichlorku winylu, uznawanego za jeden bardziej szkodliwych rodzajów plastiku. Z uwagi na to, niegdyś cieszący się ogromną popularnością tworzywo, dziś jego wykorzystanie na rynku zostało ograniczone do minimum. Jest to materiał, który z pewnością nie nadaje się do kontaktu z żywnością i napojami, ponieważ może wydzielać różnego rodzaju chemikalia takie jak ołów, kadm, rtęć czy bisfenol A. Jego zastosowanie ograniczono więc do produkcji elementów budowlanych i akcesoriów medycznych.

LDPE/4 - symbol polietylenu niskiej gęstości, który podobnie jak HDPE jest przede wszystkim bezpieczny dla zdrowia człowieka, może być poddawany recyklingowi i wielokrotnie używany. Z uwagi na powyższe, ten rodzaj materiału najczęściej jest wykorzystywany w przemyśle spożywczym, znajdując swoje zastosowanie w produkcji jednorazowych naczyń, sztućców, worków czy opakowań na żywność.

PP/5 - symbole polipropylenu, który powszechnie uznawany jest za najbardziej bezpieczny rodzaj plastiku dla zdrowia człowieka. Nadaje się do ponownej obróbki, może być wielokrotnie wykorzystywany, a co najważniejsze wyróżnia się doskonałymi właściwościami. Dzięki temu swoje zastosowanie znajduje przede wszystkim właśnie w branży gastronomicznej – produkowane są z niego kubki na zimne i gorące napoje, opakowania na żywność, a także środki higieniczne.

PS/6 - symbole polistyrenu, który nie nadaje się do bezpośredniego kontaktu z żywnością ani żadnymi innymi artykułami spożywczymi czy kosmetykami. Wydziela bowiem toksyczne chemikalia takie jak styren, które mogą zaburzać pracę układu nerwowego i odkładać się w tkance tłuszczowej nie tylko człowieka, ale także zwierząt. Ze względu na to, że może rozpadać się na drobne części, nazywane powszechnie mikroplastikiem, jest niezwykle szkodliwy dla środowiska i bardzo trudny w recyklingu.

O/OTHER/7 - symbol ten oznacza pozostałe rodzaje plastiku, jakie znajdują swoje zastosowanie w różnego rodzaju branżach. Mogą to być zarówno tworzywa w pełni bezpieczne dla ludzkiego zdrowia, jak i toksyczne materiały nienadające się do produkcji opakowań na żywność i innych tego rodzaju produktów, mających bezpośredni wpływ na zdrowie człowieka i szkodliwość dla środowiska naturalnego.

GruzBob.pl
Szczecin

600 600 559
biuro@gruz-bob.pl

Wiadomość została wysłana! Wkrótce się skontaktujemy.

Copyright © 2015 by Gruz bob. All rights reserved.

ul. 1 Maja 36, 71-627 Szczecin | woj. zachodniopomorskie
NIP: 9551872054 | tel.: 600600559 | email: biuro@gruz-bob.pl

Projekt i realizacja: Internet-media.pl